Kategorie

Proč si vybrat u nás?

  • Ověřeno zákazníky
  • Široká nabídka produktů
  • Většina zboží ihned skladem
  • Výdejní místo v Plzni

Kontaktní údaje

rozvozkrmiva

telefon:
+420.777 201 988

Bankovní spojení:
2600947512/2010

obchod@rozvozkrmiva.cz

Správná péče o králíka: Jen seno nestačí

Uvažujeme-li o pořízení králíčka, neměli bychom se nechat zaslepit vidinou mazlení a hlazení chundelatého zvířátka. V první řadě bychom totiž měli zjistit dostatek informací o tom, co toto společenské zvířátko potřebuje ke kvalitnímu životu a zda mu budeme moci všechny jeho potřeby naplnit. Míra zodpovědnosti za králíčka by se totiž dala přirovnat k péči o psa či kočku. Proto se pojďme společně podívat na to, jak o králíka pečovat a jak našemu novému kamarádovi zajistit dlouhý a spokojený život. 
Společenské zvířátko s vlastní osobností

 

Králík je velice společenské zvíře. Ačkoliv tento fakt není příliš známý, neměli bychom nechat našeho králíčka trávit celé dny o samotě v prostorném výběhu. Jako majitelé tohoto zvířátka bychom si s králíkem měli povídat, nechat jej hopsat po místnosti a nebát se jej seznámit i s ostatními čtyřnohými členy rodiny. Je možné, že se králík bude zpočátku krčit k zemi a bát se, ale při správné péči a dostatku času jej můžeme naučit přijít na zavolání. Králíci také velice dobře reagují na změny hlasu, proto snadno pochopí, pokud dělají něco co se nám nelíbí. Zajištění společnosti pro králíčka je zároveň jedním z nejdůležitějších bodů, které bychom v péči o něj měli dodržovat. Jen tak můžeme s naším mazlíčkem navázat opravdový kamarádský vztah. 


Prostorné bydlení je základ


Předtím, než si zvířátko přineseme domů, musíme připravit prostorné bydlení, ve kterém bude králík žít po zbytek času. Vybírat můžeme z klecí pro králíka různých velikostí, ohrádek a venkovních výběhů. V případě klece je dobré vybrat klec s plastovým dnem pro snadné čištění a mřížkou, díky níž bude mít králík ve svém domově dostatek čerstvého vzduchu. Klec by měla být větších rozměrů, jelikož králíci si rádi své území rozdělují do několika sekcí. Klec pro králíky by tak měla obsahovat místo pro odpočinek, vyprazdňování a jídlo. Z vnější strany klece umístíme napáječku pro králíky, abychom zvířátku zajistili přístup k čerstvé vodě po celý den. V případě ohrádky a venkovních výběhů musíme myslet i na správné zajištění výběhu, aby nám z něj králíček neutekl. Chceme-li mít králíka na zahradě, zajistíme ohrádku také proti podhrabání. Nikdy však králíka nemáme na zahradě při teplotách vyšších než 28 °C a nižších než 4 °C. 


Jako v bavlnce

Důležitou součástí králičího bydlení je podestýlka pro hlodavce. Ta by měla být měkká a dostatečně vysoká, abychom zabránili tvorbě otlaků na packách. Nejvhodnější podestýlkou je seno, případně piliny a hobliny, ve kterých se bude náš mazlíček cítit jako v bavlnce. Coby podestýlka nám mohou posloužit i pelety pro králíky. Ty však nejsou tak měkké, jako právě zmiňované piliny a seno. 


Jídelníček pro králíky


Ve chvíli, kdy máme bydlení pro králíčka vyřešené, přichází na řadu otázka, čím ho budeme krmit. Základní složkou králičího jídelníčku by mělo být luční seno, které můžeme sehnat od soukromníků i ve specializovaných obchodech. Luční seno je typické svou vůní a viditelnými barevnými květy. Seno také pomáhá králíčkům obrušovat zuby a zabraňuje přerůstání osmiček. Do misky pro králíky můžeme nasypat granule pro králíka, které se většinou skládají z různých druhů obilovin a sušeného ovoce, či jiných pochoutek. Celý jídelníček doplňujeme občasným podáním čerstvého ovoce, zeleniny či natrhané trávy. Zde si však dáváme velký pozor, jaké druhy ovoce či zeleniny zvířátku předkládáme. Vždy si nejprve zkontrolujeme, zda je daná pochoutka v malé míře pro králíka vhodná. Některé druhy ovoce či zeleniny jsou totiž pro králíka životu nebezpečné. Mezi vhodné ovoce patří jablko či banán, mezi zeleninu pak okurka, rajče nebo mrkev. Naopak nepodáváme květák, brokolici či kapustu. Čerstvou trávu podáváme jednou za čas. Nikdy ji však nedáváme králíkovi mokrou, jelikož by se mohl králík nafouknout a uhynout. Krmnou směs našemu mazlíčkovi předkládáme maximálně dvakrát denně, seno mu naopak necháme v kleci po celý den.


Výchova králíka 


V neposlední řadě bychom se měli naučit, jak králíka vychovávat. Musíme si uvědomit, že výchova tohoto malého zvířátka není stejná, jako výchova psa. Nelze proto očekávat, že bude králíček plnit naše povely a chápat vše, co po něm chceme. Přesto je králík velice vnímavé zvíře, které stojí o naši pozornost. Naučit jej proto můžeme, kromě přiběhnutí na zavolání, říct si o pohlazení či ukázat, pokud by se rád proběhl dříve, než jste měli ten den v plánu. Důležité však je počítat také s nežádoucím chování, které králík může vykazovat zejména v období puberty. Abychom králíčka odnaučili chování, které nám není příjemné, stačí jej posunout rukou a důrazně ho na nežádoucí chování upozornit. Nikdy na něj nekřičíme, ani jej za nežádoucí chování netrestáme. Naši reakci by nedokázal pochopit a my bychom tímto mohli nenávratně narušit vztah mezi námi a naším chundelatým kamarádem.


Ochrana před nebezpečím


Pokud se pro koupi králíka teprve rozhodujeme, neměli bychom to dělat bez toho, aniž bychom zvážili, zda máme dostatek financí na zaplacení případných veterinárních ošetření. Králíci trpí na celou řadu nemocí, proto bychom je měli pravidelně odčervovat, očkovat a sledovat jejich celkový zdravotní stav. Doporučená očkování pro králíky jsou očkování proti moru a myxomatóze. Svého mazlíčka bychom měli chránit i před kokcidiózou. Tu mohou dostat i králíci žijící v bytě z trávy, kterou jsme mu v dobré víře natrhali na procházce. Dále bychom se měli králíčkovi starat o drápky a nenechat mu je přerůstat. Drápky pravidelně zastřihujeme speciálním nůžkami na zkracování drápků. Nikdy však králíkovi nezastřiháváme drápky bez předchozí konzultace s veterinářem, který nám poradí, jak tuto záležitost zvládnout i v pohodlí domova.