Kategorie

Proč si vybrat u nás?

  • Ověřeno zákazníky
  • Široká nabídka produktů
  • Většina zboží ihned skladem
  • Výdejní místo v Plzni

Kontaktní údaje

rozvozkrmiva

telefon:
+420.777 201 988

Bankovní spojení:
2600947512/2010

obchod@rozvozkrmiva.cz

Srdcem pro kočky: Kočičce z útulku dejte čas

Toužíme-li po pořízení kočičky, máme v zásadě dvě možnosti jak našeho nového kamaráda získat. První možností je odběrkočky přímo od chovatele, druhou možností je adoptování kočičky z útulku. Před takovým krokem je ale nutné zvážit, co vše osvojeníkočky z útulku obnáší. ‚‚Důležité je si uvědomit, zda se budu o kočičku starat, milovat ji a zda bude mým životním parťákem,” říká Kristýna Kacálková, majitelka kočičího útulku Srdcem pro kočky a host dnešního rozhovoru. Během něj nám Kristýna prozradila, proč bychom kočičce neměli zpočátku měnit krmivo, na které je z útulku zvyklá a co máme dělat, pokud si svoje rozhodnutí o pořízení kočičky rozmyslíme. 
Pořízení kočičky z útulku začíná výběrem vhodného útulku, ze kterého si kočku odvezeme. Mnozí majitelé proto zavítají na internetové či facebookové stránky útulku. Tam se mohou dozvědět potřebné informace a také najít kočičky, které jsou právě k odběru. Mohu si jako budoucí majitel zvíře vybrat již na internetu, nebo bych měl nejdříve dát na osobní setkání a o výběru kočičky se poradit s Vámi? 

Samozřejmě, člověk, který má zájem o zvířátko, by měl jeho výběr s námi konzultovat. Můžeme mu tak poradit a vybrat vhodnou kočku přímo pro něj. Při výběru kočičky musíme zvážit, zda člověk doma už jednu kočičku nemá, zda preferuje ticho a klid, nebo by byla naopak kočička součástí veselé a živé rodiny. Ani předchozí výběr kočky na internetu ale není špatně. Vždy je výběr o konkrétním člověku, o jeho vnímavosti a schopnosti se na danou kočičku nacítit. Jsou lidé, kteří se rozhodnou dát domov jakékoliv kočce z útulku i lidé, kteří se již z domova rozhodnou jen pro jedno konkrétní zvířátko. Nedávno se nám stalo, že si noví majitelé vyhlédli na internetu kočičku, načetli si o ní informace a i přesto, že se jednalo o starší zvířátko, si pro ni také přijeli. V obou případech se ale jedná o hodné lidi se srdcem na pravém místě. 

Co mám dělat, pokud si vyhlédnu nového kamaráda na internetu, ale při návštěvě útulku mě zaujme jiná kočička? 

I tento případ není špatně. Někdy si striktně jedeme do útulku pro konkrétní kočku, ale při osobní návštěvě nás zaujme jiné zvířátko, které si také odvezeme. To, zda si osvojíme předem vybranou kočičku nebo jinou kočku z útulku není důležité. Důležité je si uvědomit, zda budu doma kočičku milovat, budu se o ní starat a zda bude mým životním parťákem. Někdy si také lidé vybírají zvířátko v průběhu několika návštěv v útulku. Mnohdy si pak ani žádnou kočičku neosvojí. Důležité však je nám změnu rozhodnutí dát vědět včas. Občas lidem rezervujeme kočku, o kterou stojí více zájemců. Až v 70 % si ale lidé pro rezervovanou kočku nepřijedou, nebo si její osvojení rozmyslí. Tím snižují dané kočičce šanci na osvojení a jinému zvířeti šanci na místo v útulku. Rezervovaná kočička by totiž tou dobou mohla být v novém domově a my bychom tak mohli do útulku přijmout novou kočku. Lidé mnohdy ani netuší, co pro nás zablokování jedné kočičky znamená. V útulku jsou mimo jiné častějším jevem i virózy, proto jsme rádi, pokud můžeme zdravé zvíře umístit do nového domova co nejdříve. Páníčci by nám tak měli zavolat ihned, jak si své rozhodnutí rozmyslí. 


Než si pro kočku do útulku přijedu, musím si pro ni připravit zázemí. Vzhledem k tomu, že kočky od Vás umisťujete pouze do bytových podmínek, pojďme se podívat na to, co vše bych ve svém bytě měla před osvojením zvířátka připravit. 

Jedním z nejdůležitějších bodů, který musíme před příjezdem kočičky splnit, je zabezpečení oken a balkonu. Kočička nám z nich může spadnout dolů. Nebezpečné jsou ale i ventilace a otevření oken do tvaru písmene V. Pokud se totiž kočka do ventilace dostane, a my ji z ní včas neodstraníme, stává se pro ni tento prostor smrtící pastí. Kočka se většinou v takovém případě udusí. Někdy lidé říkají, že mají při větrání na ventilaci mezi oknem a okenním rámem pouze malý prostor, do kterého by se kočička nedostala. Z vlastní zkušenosti ale vím, že i malý otvor může nadělat mnoho škody. Důležité je také zkontrolovat otvory za skříněmi. Mezery v oknech či kdekoliv jinde se však dají pomocí různých způsobů zabezpečit. Stejně důležité je zkontrolovat rostliny, které máme doma. Mnohé rostliny jsou totiž pro kočičky jedovaté. Květináče plné hlíny budou rovněž pro spoustu koček lákavé coby toaleta. Někdy naopak kočky hlínu jen rozhrabují či si jí vůbec nevšimnou. Samozřejmě nemusíme z bytu hned všechny rostliny vyhodit. V případě nejedovatých rostlin stačí vyzkoušet, zda budou kočku lákat nebo ne. Dalším bodem je pořízení škrabadla pro kočky. To je pro kočičku důležité, nicméně ne každé kočce se na škrabadle škrábat chce, proto můžeme vyzkoušet šantu kočičí. Někdy nám kočka může škrábáním zničit nábytek a je tedy nutné si vše před jejím osvojením uvědomit. Přeci jen si z útulku nebereme plyšáka. Velký pozor si musíme dávat v případě nábytku ze surového dřeva, ten kočičky využívají ke škrábání, lakovaného nábytku si naopak zpravidla nevšimnou. Ale pozor, výjimka potvrzuje pravidlo.

Jak mám pro kočku vybrat záchodek? Máte nějaké osvědčené tipy, podle kterých se mohou majitelé při výběru záchodu pro kočku řídit? 

Jako první bych vybírala ze záchodu pro kočku, který je krytý a má přístup opatřený dvířky. Ne každá kočka ale na záchodek s dvířky umí, proto doporučuji nejdříve dvířka sundat. Pro kočku bych také měla mít připravené záchodky dva. Stává se totiž, že kočka využije každý záchodek pro vykonání jiné potřeby. Pokud máme v bytě více koček, měli bychom mít jeden záchodek navíc. Ale pořízení pouze jednoho kočičího záchodku v případě jedné kočkytaké není chybou, opět záleží na tom, co kočičce nejvíce vyhovuje. Na trhu jsou k sehnání i záchodky, do kterých kočka leze vrchem. Jejich výhoda je v tom, že se stelivo nedostává ven. Navzdory tomu jsou ale u nás v útulku nejvíce využívané záchodky, které mají vstup zpředu a mají sundaná dvířka.


Zmínila jste stelivo, které musíme do kočičího záchodu nasypat. Podle čeho mám stelivo vybírat? Mám si stelivo opatřit předem, nebo počkat na doporučení steliva útulkem?

Vždy radíme zájemcům o kočičku, aby se na nás s výběrem steliva obrátili. V jádru věci jde o to, aby bylo stelivo pro kočku přirozené = hrudkující bentonitové. Proto se snažte zpočátku silikonu vyhnout, stejně tak jako dřevitým stelivům pro kočky. Na tyto dvě steliva mnoho koček nepůjde hned, potřebuje si na ně zvyknout pozvolným přimícháváním k původnímu přirozenému stelivu. Samozřejmě, pokud je kočka od kotěte na silikonové či dřevité stelivo naučená, může na něj chodit ráda a našli bychom tak hodně výjimek. Přirozené je však pro kočky zmiňované bentonitové stelivo. Časem můžeme tedy stelivo pozvolna změnit. Změnit bychom jej měli i v momentě, kdy kočička chodí vykonávat potřebu mimo záchod. Ve většině případů za to může právě nevhodné stelivo v záchodku. Protože zde opět platí, že vyjímka potvrzuje pravidlo. Přesvědčit majitele k této změně je někdy poměrně obtížné. Horší páníčky to z lidí ale nedělá. Věřím, že chtějí poskytnout kočičce to nejlepší. Při odchodu kočičky z útulku, pokud mají doma připravené méně vhodné stelivo, dáme páníčkům část potřebného steliva domů.


Mám kočičce před příchodem z útulku připravit krmení? 

Kočce z útulku bychom nikdy krmivo připravovat neměli. Základ krmení vždy noví majitelé dostanou od nás. Pokud už doma kočičku mají, poradíme jim, jak postupovat při namíchávání krmiva od nás a toho, které mají doma. V každém případě ale od nás kočička musí odejít s krmením, na které byla u nás zvyklá. Kočce se odchodem z útulku oslabuje imunita, proto by páníčci měli dodržet vše, co jim řekneme. V oblasti krmení dělají lidé také největší chyby. Pokud kočičce navyknuté na naše granule dáte okamžitě či brzy jiné krmivo pro kočky bez pozvolného přimíchání nového k původnímu, můžete ji vážně ublížit. Je nutné si uvědomit, že se jedná o kočičku z útulku, ne kočičku od chovatele. Co se týče zdraví a imunity, některým kočičkám z útulku potřebujeme šetřit střeva, proto od nás odchází právě s krmivem, které jí nedělá potíže. Zároveň kočce z útulku nepřilepšujte. Někdy nám volají lidé, že má kočička průjem. Na otázku, čím ji nakrmili, odpovídají, že ji chtěli přilepšit. Z takového přilepšení může ale vzniknout střevní bakteriální problém a další zdravotní komplikace. Pozor, kočička pije vodu nikoli mléko. Na trávení kravské laktózy nemá kočka patřičné enzymy, laktóza je pro ni těžce stravitelná a často způsobuje průjem.

Když mám vše připravené, mohu si kočičku odvézt. Co mám dělat po příjezdu domů? 


V první řadě dejte kočičce potřebný čas. To bývá častým kamenem úrazu. Kočičce většinou trvá alespoň 14 dní, než se v novém domově rozkouká. Tento čas ale mnohdy lidé mají tendenci uspěchat a volají nám, že se kočičce v novém domově nelíbí. To samé zvířátko se ale muselo úplně stejně rozkoukat i u nás, když přišlo do útulku. Tím, že se mnozí páníčci předčasně bojí, že se kočička trápí, ji někdy vrací do útulku. Ona ale jen potřebuje čas. Trápí ji mnohem více převážení z místa na místo, z útulku do nového domova a zase zpět. Stejně tak na seznámení s novým zvířecím kamarádem potřebuje dostatek času a prostoru.Srdcem pro kočky z.s. je kočičí útulek poskytující zvířatům základní i náročnou veterinární péči v domácím prostředí. Zdravá zvířata zdejší veterinární lékaři vakcinují, kastrují a útulkoví opatrovníci umisťují do nových domovů. Mnohé kočky z útulku Srdcem pro kočky jsou socializované a zvyklé na kontakt s lidmi, díky volnému pohybu v kočičích skupinách po prodělané karanténě a hospitalizaci. Útulek se rovněž podílí na řešení problematiky nadměrného množení venkovních koček. V současné době ošetřovatelé v útulku poskytují péči stovce kočiček a dvěma psům velkých plemen. Podpořit tento útulek můžete přispěním libovolné částky na účet 234909954/0300 či přispěním do veřejné sbírky na zakoupení přenosného rentgenového přístroje. Veškeré informace o dalších způsobech podpory útulku najdete zde